00 421 910 855 888 
00 421 949 011 189 

Ošetrenie dreveného nábytku

Ošetrenie dreveného nábytku a jedálenských stolov

Povrchová úprava nábytku prípravkami na báze prírodných olejov je dnes prevládajúcou povrchovou úpravou u moderného aj luxusného masívneho nábytku. Zachováva prírodný charakter výrobku a jeho významnou výhodou je tiež ľahká údržba a plná obnoviteľnosť poškodených povrchov v domácich podmienkach. V našej ponuke nájdete nábytok vyrobený  z prírodného materiálu. Každý kus dreva má svoj jedinečný charakter a kresbu dreva preto nie je možné vyrobiť dva úplne rovnaké výrobky alebo zaistiť, aby stolový plát a nadväzujúce dosky mali zhodný vzhľad. Hrče, alebo drieňové lúče patria k prirodzeným vlastnostiam dreva, a vytvárajú prírodnú krásu . Prírodný materiál drevo neustále dýcha a reaguje na okolité prostredie. Negatívny vplyv na povrch máju tekutíny, ktoré môžu presiaknuť a spôsobiť fľaky alebo kolieska po pohároch . Rozliate tekutiny odporúčame vytrieť dosucha. K poškodeniu alebo farebnej zmene olejovaného povrchu môže dôjsť aj odložením  horúceho riadu na stolový plát. Da sa tomu zabrániť šetrným zaobchádzaním a používaním podložiek pod riad. Pravidelná a odborná starostlivosť predlžuje životnosť každého výrobku a tým aj vašu spokojnosť s jeho užívaním.

Povrchová úprava olejovaním vyžaduje pravidelnú starostlivosť a preventívne šetrné zaobchádzanie. Olejovanie neposkytuje až tak vysokú ochranu proti vlhkosti a mechanickému poškodeniu ako lakovanie (hlavne na začiatku užívania), a preto je potrebné vytvoriť čo najhrubšiu súvislú vrstvu oleja a vosku pravidelným ošetrovaním. Ak ošetrenie zopakujeme spočiatku 1-2x do mesiaca vytvorí sa súvislá ochranná vrstva, ktorá bude vysoko odolná proti poškodeniu a tekutinám, dodá nábytku elegantný lesk a povrch bude pôsobiť na dotyk veľmi príjemne. Rozliate tekutiny ihneď z povrchu odsajte pomocou textilnej alebo papierovej utierky tak,  aby ste tekutinu po povrchu zbytočne nerozmazávali. Následne povrch zotrite handričkou v smere vlákien dreva a vytrite dosucha. Väčšie znečistenie takisto nenechávajte na povrchu zaschnúť, ale ihneď ich odstráňte a povrch zotrite rovnakým postupom. Konferenčný stolík z dubového dreva z reálneho prostredia domácnosti  po mesiaci aktívneho užívania, aj malými deťmi  fotografia pred začiatkom ošetrenia

Prach z drevených častí výrobku odstráňte mäkkou, čistou  a suchou prachovkou z materiálu, ktorý nepúšťa vlákna (bavlna, ľan) alebo vysávačom s nadstavcom, ktorý obsahuje štetinky . Umyte povrch stola len s mierne navlhčenou handrou a potom poutierajte do sucha . Na prvý pohľad sa môže zdať, že starostlivosť o nábytok z masívu je náročná, ale so správnou technikou a prípravkami to zvládne každý. Je dôležité si zapamätať, že takýto nábytok vždy používame jemnú mäkkú handričku, a to buď suchú, poprípade jemne navlhčenú. Nikdy nie mokrú! Po tomto čistení je vhodné prípadnú vlhkosť ešte odstrániť suchou handričkou. Takto zabezpečíte bežnú základnú starostlivosť o nábytok.

Prírodné drevo z masívu je úžasný materiál , aj keď sa vám stane že vám stôl deti popíšu, alebo sa stane nehoda s tvrdým a ostrým predmetom , viete použiť jemný brusný papier a špinu alebo nerovnosť zbrúsiť do stratená , odporúčame brúsiť plošne – nie len ja 1 mieste aby ste si na povrchu nevytvorili jamku – začínať vždy s najjemnejším zrnom brúsneho papiera a až v prípade potreby zvyšovať úroveň a intenzitu. Škrabance a silné fľaky napr. od rôznych tekutín, odstráňte opatrne prebrúsením rovnomerným tlakom pomocou brúsneho papiera v smere vlákien dreva, pri celkovej obnove odstráňte všetky zbytky predchádzajúcich náterov. Plochu dobre očistite od prachu . Dôležité je pri prvom použití nového druhu prípravku ho najskôr odskúšať na malej ploche, najlepšie na málo viditeľnom mieste. Predídete tak prípadným škodám na nábytku, zároveň zistíte, aké množstvo prípravku je vhodné použiť pri ošetrovaní, tak aby ste dosiahli želané výsledky.

Naneste rovnomerne hubkou alebo handričkou menšie množstvo oleja LIVOS, alebo naturálneho oleja ľubovoľnej vašej preferovaný značky a nechajte pôsobiť .Na povrch nábytku treba naniesť mierne hrubšiu vrstvu oleja a nechať ho voľne vsiaknuť do dreva. Následne odstrániť nadbytočný olej suchou handričkou, ktorou je vhodné vytrieť celý nábytok do sucha. Okrem odstránenia jemných povrchových defektov sa týmto spôsobov výrazne skrášli povrchový vzhľad dreva. Nábytok nadobudne opäť nádherný lesk a farbu. V závislosti od typu oleja a nábytku je vhodné takto ošetrovať nábytok niekoľkokrát ročne alebo častejšie.



Behom 15-20 min po nanesení všetok prebytočný olej zotrite bavlnenou handričkou do sucha

Na konci dostávame vzhľad ako keď bol nábytok nový, pravidelnou údržbou si nábytok chránime . Na bežnú údržbu odporúčame prípravok opti mlieko . Súčasťou správnej starostlivosti o masívny nábytok je aj pravidelné vetranie a mierny prievan v miestnosti. Príliš vlhký alebo suchý vzduch v interiéri neprospieva ani ľuďom. V zimných mesiacoch vám aj vášmu nábytku padne vhod zvlhčovač vzduchu. Skvelým pomocníkom na meranie vlhkosti v miestnosti je vlhkomer. Nábytok nevystavujte priamemu slnku a držte ho ďalej od vykurovacích zariadení. Na obnovovanie dreva používajte neagresívne prostriedky, ktoré sú na to určené.

Odporúčame na údržbu prírodný oleje - borma wachs parquet oil 1030 , alebo dánský olej WOCA
Veľmi dobre su aj oleje nemeckej značky LIVOS 

OLEJ natural - natura: olej: Koimos 1714-002 vosk: Bivos 375
Olej dub páleny - LIVOS , KUNOS , Kunos naturol-siegel gerauchte eiche (paleny) Kunos naturol-siegel gerauchte eiche
Olej odtieň orech - LIVOS olej KUNOS dark walnut 244-064

Odporúčame tak isto aj - BELINKA Oil Interier, Olej na drevo s pridanými voskami